DĚJEPISNÁ EXKURZE DO POLSKA 2018
I letošní podzim byl ve znamení tradiční dějepisné exkurze 3. ročníku. Do Polska jsme zamířili 9. října 2018 v brzkých ranních hodinách a po dlouhé cestě nás odpoledne čekala prohlídka obou zachovalých částí z původních tří komplexů koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim)- Auschwitz I. (Osvětim I.) a Auschwitz II.- Birkenau (Osvětim II.- Březinka). Několikahodinové seznámení s největší nacistickou továrnou na smrt a nelidskými hrůzami, které nacisté připravili nejen pro židovské vězně z celé Evropy, znamenalo pro všechny více než silný zážitek.
Druhý den naší výpravy jsme strávili v bývalém polském hlavním městě Krakově. První navštívenou památkou byla monumentální pevnost Kopiec Kosciuszko, která sehrála významnou úlohu i v těžkých bojích 1. světové války, kdy se stal Krakov pevnostním městem a pevnost představovala klíčový bod obrany před ruskou ofenzivou a obléháním Krakova. Poté jsme se vydali přímo do centra starobylého královského města, a to do židovské čtvrti Kazimierz, kde jsme navštívili synagogy i židovský hřbitov. Odtud jsme přes další části Krakova prošli na královský hrad Wawel. Zde jsme si prohlédli katedrálu, vyšplhali do výšin věže a zvonice a poté sestoupili do systému krypt v podzemí katedrály, kde jsou pohřbeny desítky slavných polských osobností. Poté jsme vyrazili na tržnici Sukienici, bývalé obchodní centrum města.
Třetí den nás čekala prohlídka solného dolu Vělička (Kopalnia Soli Wieliczka). Strávit hodiny hluboko pod zemí obklopeni solnými stěnami v dole, jehož počátky sahají do pravěku, byl další nevšední zážitek, po kterém nás už čekala zpáteční cesta domů.
Mgr. Pavel Taušek