Zavolejte nám! +420 377 227 805 mailbox@oaplzen.cznáměstí T. G. Masaryka 13, 301 00, Plzeň

 Studijní program „Rok ve Franche-Comté“

V loňském roce se žačka naší školy Angelina Veliká zúčastnila tohoto studijního programu, který umožňuje žákům středních škol z Plzeňského kraje strávit jeden školní rok na tamních gymnáziích. Angelina se s námi podělila o dojmy z jejího pobytu.

Jmenuji se Angelina Veliká a školní rok 2016/2017 jsem strávila ve Francii v Luxeuil-les-Bains (region Franche-Comté), kde jsem navštěvovala lycée Lumière (střední škola).

Výuka začínala každý den v osm hodin a končila v půl šesté večer kromě středy, kdy jsme se učili jen do dvanácti hodin. Dny pro mě byly velice dlouhé, ale časem jsem si na tento rytmus zvykla. Polední přestávka byla příjemně dlouhá – vždy jeden a půl hodiny. Pokud jsem se ještě nezmínila o jídle, tak musím říci, že ve školní jídelně se vařilo výborně. Na výběr byly různé druhy salátů, jogurty, sýry, několik druhů hlavních jídel, ovoce, dezerty, pečivo atd. Francouzi však nejsou s touto kvalitou úplně spokojení, a proto si občas rádi zajdou na oběd do města.

Ve Francii na středních školách mají žáci podobné předměty jako u nás (matematika, fyzika, biologie, ekonomika, atd.). Co mě ale překvapilo nejvíce je to, že si žáci dělají velmi podrobné poznámky. Zdálo se mi, že zapisují každé slovo, které učitel řekl a pojem odrážky u nich téměř neexistuje.

Přes týden jsem bydlela na internátu a víkendy jsem trávila v mé francouzské rodině. Byli velmi milí a brzy jsme se spřátelili. Jezdili jsme spolu na různé výlety (do Paříže, Nice nebo Besançonu). Cítila jsem se u nich jako doma.

Francouzi jsou velmi příjemní a ochotní pomoci. Poznala jsem novou kulturu, nové zvyky a seznámila se s novými přáteli. Byla to velmi obohacující zkušenost, které nikdy nebudu litovat a pokud kdokoliv jenom uvažuje o studijním pobytu v zahraničí (ve Francii nebo v jiné zemi), tak bych ho ráda podpořila. Změní vám to život.

2018-03-21T08:12:22+00:00 8. 10. 2017|