Zavolejte nám! +420 377 227 805 mailbox@oaplzen.cznáměstí T. G. Masaryka 13, 301 00, Plzeň

 Stážistky z kraje Franche-Comté leden 2017

V druhé polovině ledna 2017 do naší školy zavítali tři francouzští vysokoškolští studenti z kraje Franche-Comté a strávili s námi celý měsíc.
Během společně stráveného času si pro nás připravili pěkný a zajímavý program. Naši žáci měli možnost učit se francouzštinu od rodilých mluvčích a poznat francouzskou kulturu i trochu jinak.

V prvních hodinách výuky uspořádali tzv. „seznamku“, při které si všichni studenti vyzkoušeli francouzštinu v praxi. Jistě byli zprvu zaskočeni, ale na konci hodiny byli se svými výsledky spokojeni. Na oplátku třída 4.D připravila hostům komentovanou prohlídku Obchodní akademie ve francouzštině, protože máme právem být na co pyšní. I naši hosté byli velice příjemně překvapeni rozlehlostí a starobylostí budovy, ve které tato instituce sídlí.

Další hodiny již byly zaměřené na francouzskou kulturu. Seznámili nás s krajem, ze kterého pochází a jeho krajským městem Besançon, vyprávěli nám o vánočních svátcích a kulinářských specialitách s nimi spojenými, volném čase mladých Francouzů a francouzských tradicích. Žáci nezaháleli a zpracovali stejná témata, aby se i naši hosté dozvěděli něco Plzni, českých tradicích, gastronomii a volnočasových aktivitách. Bylo velice zajímavé pak porovnat obě kultury.

V průběhu stáže se 2. února na naší škole konala konverzační soutěž ve francouzském jazyce, v jejíž porotě kromě vyučujících francouzštiny zasedli všichni tři stážisti. Myslím, že to byla velice obohacující zkušenost pro obě strany.

V posledním týdnu stáže uspořádali malý gastronomický zážitek ve formě malé ochutnávky specialit kraje Franche-Comté (sýry, uzeniny, jedličkový sirup a Tříkrálový koláč upečený podle místního receptu) a zároveň žáci mohli ochutnat i klasický Tříkrálový koláč. Všichni jsme spolu strávili velice příjemné chvíle. Naši studenti jim na oplátku představili tradiční výrobky Plzeňského kraje – vánoční cukroví, vánočku a lázeňské oplatky.

Společně strávený měsíc jsme si velice užili a mnoha studentům se povedlo překonat alespoň trochu strach z konverzace s rodilými mluvčími.

Děkujeme za tuto příležitost a zbývá nám jen popřát Sarah, Jennifer a Gaëtanovi hodně štěstí a zdaru při jejich závěrečných zkouškách.

Merci Sarah, Jennifer et Gaëtan et bonne chance pour votre concours! Nous espérons à très bientôt!

2018-03-21T08:14:11+00:00 20. 1. 2017|