Zavolejte nám! +420 377 227 805 sekretariat@oaplzen.cznáměstí T. G. Masaryka 13, 301 00, Plzeň

SETKÁNÍ S PAMĚTNÍKY VYHLAZENÍ LIDIC

Dne 3. listopadu se naše třída vydala na cestu do  Nepomuku. Měli jsme unikátní možnost zúčastnit se ve spolupráci se Základní školou Nepomuk, Mikroregionem Nepomucko a MASK sv. Jana Nepomuckého besedy s pamětníky vyhlazení Lidic.

Zavítaly mezi nás tzv. lidické děti, paní Marie Šupíková a pan Pavel Horešovský. Tito svědci světově známého nacistického zločinu, jenž byl součástí odvetných opatření za atentát na zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha, se s námi podělili o své vzpomínky na dětství, jehož tragickou spirálu odstartovaly červnové události roku 1942.

Sami si nedovedeme představit, jaké to je, během jedné noci přijít o domov, rodinu, příbuzné, kamarády a následně být zavlečeni do cizí země. Vůbec není hanbou, že se mnoho z nás neubránilo pláči. Jsme vděční, že se nám pamětníci s  bolestnými vzpomínkami svěřili, a umožnili nám tak vcítit se alespoň částečně do toho, čím si lidé jako oni prošli. Uvědomili jsme si, jak těžké bylo pro všechny přeživší děti vrátit se po letech zpět do vlasti, jejíž řeč díky poněmčování úplně zapomněly. Životní příběhy těchto výjimečných osobností budou navždy vryty do naší paměti.

Tereza Viletová, 2.A

2018-10-26T10:27:04+00:00 3. 11. 2016|