Zavolejte nám! +420 377 227 805 sekretariat@oaplzen.cznáměstí T. G. Masaryka 13, 301 00, Plzeň

DĚJEPISNÁ EXKURZE DO POLSKA A OSVĚTIMI 2016

Naše exkurze začala 11. 10. 2016 ráno, kdy jsme vyrazili na dlouho cestu do Polska. První zastávkou byl Wawel s královským palácem a gotickou katedrálou. I když jsme byli všichni unavení z dlouhé cesty, obdivovali jsme krásu Krakova, třetího největšího města Polska a dřívějšího královského města. Po krátké procházce po Krakově jsme vyrazili na ubytování.

Druhý den jsme měli naplánovanou cestu do solného dolu Vělička (Kopalnia soli Wieliczka). V současné době se už ve Věličce sůl netěží, důl se stal turistickým centrem. Chodby jsou vykopané v šedé kamenné soli, kterou několikrát během prohlídky můžete olíznout. Můžete se tak sami přesvědčit, je-li všude kolem vás opravdu sůl. Nejhezčí pro mě osobně byla podzemní katedrála Svaté Kingy, vystavěná hluboko pod zemí v solném masivu, která ale působila spíš jako z naleštěného skla. Po prohlídce jsme se vydali do židovské čtvrti Kaziměř (Kazimierz). Od 14. do začátku 19. století byla však samostatným městem ležícím na jih od Krakova. Měli jsme v plánu navštívit i synagogu, ale bohužel kvůli probíhajícímu židovskému svátku a náboženským obřadům  byla pro veřejnost uzavřena. Proto jsme se vydali na Rynek Głowny, hlavní náměstí Krakova, kde jsme si prohlédli Mariánský kostel (Kościoł Mariacki) a tržnici Sukienice.

Další ráno nás čekala cesta do Osvětimi (Oświęcim, německy Auschwitz), přesněji do obou zachovalých částí koncentračního tábora Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Pro většinu z nás to byl hlavní cíl zájezdu. Hned po příjezdu jsem na všech pozorovala jakousi deprimovanost. Po několikahodinové prohlídce této „továrny na smrt“ jsme si všichni  uvědomovali krutost a bezcitnost německých  nacistů a samotného Hitlera. I díky naší průvodkyni byla prohlídka velmi silným zážitkem. Myslím, že  Auschwitz by měl každý alespoň jednou za život navštívit. Pak už nás čekala  „jen“ osmihodinová cesta domů.

Monika Marková, 3.E

2018-10-26T10:30:46+00:00 11. 10. 2016|