Zavolejte nám! +420 377 227 805 sekretariat@oaplzen.cznáměstí T. G. Masaryka 13, 301 00, Plzeň

Exkurze do Polska 9. – 11. 10. 2017

Naši výpravu do Polska jsme zahájili 9. října 2017, kdy nás po odjezdu od školy v časných ranních hodinách čekala osmihodinová jízda autobusem. Odpoledne  jsme dorazili k jednomu z našich hlavních cílů – koncentračnímu táboru Auschwitz/Osvětim.

Po dlouhé cestě jsme tedy začali naši prohlídku v Auschwitz I. Vidět místa, kde se děly tak hrozné věci, o kterých nám vyprávěli učitelé i prarodiče, bylo pro každého z nás velmi zdrcující. Šokováni detaily o zvěrstvech německých vojáků a hmotnými pozůstatky po jejich obětech jsme hltali každé slovo naší průvodkyně. Pak jsme se přesunuli do druhé části komplexu Auschwitz, koncentračního tábora Auschwitz II.- Birkenau (Osvětim-Březinka), kde působil i obávaný nacistický lékař J. Mengele, který zde na vězních prováděl nelidské pokusy.

Druhý den nás čekal výlet do někdejšího polského  hlavního města Krakova, které je jedno z největších a nejstarších měst Polska. Den jsme zahájili výšlapem na pevnost Kopiec Kosciuszki, odkud se nám i díky skvělému počasí naskytl výhled na celý Krakov. Poté jsme se vydali přímo do centra starobylého Krakova, a to do židovské čtvrti Kazimierz, kde jsme navštívili synagogy i židovský hřbitov. Další zastávkou byl hrad královský hrad Wawel, kde jsme si prohlédli překrásnou katedrálu, vyšplhali do zvonice a sestoupili do systému krypt v podzemí katedrály, kde jsou pohřbeny desítky slavných polských osobností. Po prohlídce jsme vyrazili na tržnici Sukienici, bývalé obchodní centrum města.

Třetí a poslední den nás čekala prohlídka solného dolu Vělička. Strávit hodiny hluboko pod zemí obklopeni solnými stěnami v dole, jehož počátky sahají do pravěku, byl nevšední zážitek. Vrchol prohlídky však představoval sestup do obrovské solné katedrály. Zajímavý výklad naší průvodkyně a závěrečný 5D dokument o dějinách těžby soli v oblasti Vělička  v podzemním solném kinosále znásobily naše nadšení z exkurze, na kterou budeme rádi vzpomínat.

Tereza Viletová, 3.A

2018-03-21T08:12:29+00:00 9. 10. 2017|